Aktualności

Nowelizacja Karty Nauczyciela

Nowelizacja Karty Nauczyciela

21.11.2008

Wszystkie sejmowe kluby opozycyjne opowiedziały się przeciwko rządowemu projektowi nowelizacji Karty Nauczyciela. Zgłoszone przez nie poprawki zakładają m.in. większy wzrost pensji w przyszłym roku i przywrócenie uprawnień emerytalnych nauczycielom.


W projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela zaproponowano m.in. zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli stażystów, po to by zmniejszyć dysproporcje między zarobkami nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Taki zapis krytykuje opozycja, uważając, że nauczyciele stażyści stracą motywację do zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego, jeśli różnice między płacami zostaną zmniejszone.


Opozycja chce także przedłużenia prawa nauczycieli do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. PiS zapowiada zgłoszenie poprawki, która umożliwi nauczycielom, zatrudnionym przed 1 stycznia 1999 r. bezterminowe korzystanie z prawa do wcześniejszej emerytury.


PiS krytykuje również zapis w rządowym projekcie, w myśl którego każdy nauczyciel w szkole podstawowej i w gimnazjum będzie musiał (w ramach swojego 40-godzinnego tygodnia pracy) przepracować dodatkowo dwie godziny z uczniami.


Rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela jest obecnie rozpatrywany przez sejmowe komisje, które zaopiniują poprawki klubów parlamentarnych. Następnie nad poprawkami i całością projektu będą głosować posłowie na posiedzeniu plenarnym.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz