Aktualności

Negocjacje rządu ze związkami zawodowymi

Negocjacje rządu ze związkami zawodowymi

08.10.2008

Dnia 7 października br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej zakończono konsultacje społeczne z nauczycielskimi związkami zawodowymi.


Negocjacje dotyczyły projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. W najbliższym czasie zostanie podpisany protokół ustaleń i rozbieżności. Porozumienie dotyczy czasu pracy nauczyciela. Rząd wycofał się z projektu podniesienia pensum, ale w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciele będą musieli odbywać dodatkowe zajęcia opiekuńcze, prowadząc zajęcia z uczniami słabymi lub uzdolnionymi.


Porozumienie dotyczy również sprawy negocjowania przez związki zawodowe regulaminów wynagrodzeń dla nauczycieli. Regulaminy takie uchwalają samorządy prowadzące szkoły. Wcześniej rząd proponował ograniczenie roli związków przy tego rodzaju decyzjach.


Rozbieżności dotyczą wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Związki nadal domagają się utrzymania uprawnień emerytalnych. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada apel do parlamentarzystów w tej sprawie.


Związki nie zgadzają się również na nowe zapisy ustawy o systemie oświaty, pozwalające samorządom terytorialnym na przekazywanie prowadzenia szkół osobom prawnym i fizycznym.


Związkowców nie satysfakcjonuje również wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Jest on zbyt mały w stosunku do podwyżek dla stażystów.


Projekty nowelizacji ustaw: o systemie oświaty i Karty Nauczyciela w najbliższych dniach zostaną skierowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz