Aktualności

Nauka w domu

Nauka w domu

07.08.2009

Rodzice będą mogli uczyć swoje pociechy w domu. Dzieci mogą nie chodzić do szkoły aż do matury.


Potrzebne jest tylko załatwienie kilku formalności, otrzymanie zgody dyrektora szkoły i przygotowanie ucznia do całorocznego egzaminu, na koniec roku szkolnego.


Warunki takiej nauki określa art. 16, ust. 8 Ustawy o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, ze. zm.).


Przede wszystkim trzeba złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły, do której dziecko przynależy. Wniosek trzeba złożyć do 31 maja, a więc parę miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Do takiego wniosku należy dołączyć oświadczenie, że dziecko posiada w domu warunki umożliwiające realizowanie podstawy programowej na danym poziomie kształcenia, a także zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dzieci mogą uczyć nie tylko rodzice. Opiekunowie mają prawo zatrudnić nauczyciela z zewnątrz do kształcenia swojej pociechy.


Rodzice muszą się jeszcze zobowiązać, że dziecko przystąpi do rocznego egzaminu z treści nauczania zawartych w podstawie programowej na danym poziomie kształcenia. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu dziecko otrzyma świadectwo ukończenia danej klasy. Jednak na tym dokumencie nie będzie oceny z zachowania, gdyż ustalenie takiej oceny nie jest możliwe.


Dziecko uczące się w domu musi zdać również egzaminy państwowe kończące dany etap nauki − sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny, maturę.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz