Aktualności

Mniej informatyki

Mniej informatyki

05.07.2011

Od 1 września 2012 r. uczniowie I klas liceów i techników zamiast dwóch godzin informatyki tygodniowo będą mieli tylko jedną.

Zmianę tę przewiduje skierowany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania. Ponad to zgodnie z nim od 1 września 2012 r. w II i III klasie szkoły średniej informatyki będą uczyli się tylko uczniowie, którzy wybiorą ją jako przedmiot rozszerzony. Na jej realizację przeznaczono 180 godzin w ciągu dwóch lat.

Zgodnie z nową podstawą programową umiejętności posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną mają być kształcone także na innych przedmiotach. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputer ma być wykorzystywany do nauki biologii czy języka polskiego. Jak podkreślił Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświat – nie ma zatem potrzeby, aby uczniowie spędzali dwie godziny tygodniowo w pracowni komputerowej . Z kolei ci, którzy z informatyką wiążą swoją przyszłość, mogą się jej uczyć w rozszerzonym zakresie.

Eksperci zauważyli, że przez zmianę w zasadach nauczania informatyki części nauczycieli zabraknie godzin do pełnego etatu. Aby nie stracić zatrudnienia, będą mogli zgodzić się na obniżenie pensum. W konsekwencji jednak zmniejszy się ich wynagrodzenie, a ponadto stracą uprawnienia, m.in. prawo do urlopu dla poratowania zdrowia.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz