Aktualności

MEN konsultuje propozycję zmian w podstawie programowej

MEN konsultuje propozycję zmian w podstawie programowej

11.08.2015

Działająca przy MEN Rada ds. Informatyzacji Edukacji przygotowała propozycje zmian w podstawie programowej zajęć komputerowych w szkole podstawowej oraz informatyki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Do 31 października 2015 r. można zgłaszać własne wnioski, uwagi lub propozycje zmian.

„Od przynajmniej dwóch dekad komputery wywierają ogromny wpływ na zmiany zachodzące w funkcjonowaniu społeczeństw, a informatyka, jako dziedzina, wraz z technologiami, które wspiera, integruje się z niemal wszystkimi innymi dziedzinami i staje się ich nieodłącznym elementem” – czytamy w uzasadnieniu do propozycji RIE – „Oczekuje się, że wkraczający w zawodowe i dorosłe życie uczniowie będą przygotowani do podjęcia obowiązków i wyzwań, jakie stawia przed nimi XXI wiek [...]. Żadna inna dziedzina nie stwarza takich możliwości (np. zatrudnienia) na przyszłość, jak informatyka, bez względu na obrany kierunek kształcenia i zawodowe zainteresowania uczących się”.

Rada proponuje, by z urządzeniami elektronicznymi oswajać już przedszkolaków. Zgodnie z propozycją dziecko przedszkolne powinno już umieć porozumiewać się przez telefon komórkowy i wykorzystać go do prostych zabaw. Propozycja programowa zakłada, że w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej powinny zostać wprowadzone podstawowe formy rozumowania algorytmicznego. Na drugim etapie edukacyjnym uczniowie mieliby poznać m.in. podstawy programowania, a w gimnazjum – rozpocząć naukę programowania w środowisku tekstowym. Z kolei uczeń szkoły ponadgimnazjalnej powinien m.in. zaprojektować, stworzyć i utrzymać stronę internetową, a także posługiwać się modelowaniem i symulacją modeli w interpretacji sytuacji problemowych.


Jak informuje MEN, konsultacje stanowią finalny etap prac w ramach Rady ds. Informatyzacji Edukacji przed przedłożeniem projektu zmian w podstawie programowej do decyzji ministra. Po zakończeniu konsultacji Rada ds. Informatyzacji Edukacji przedstawi raport z ich przeprowadzenia oraz końcową wersję projektu zmian w podstawie programowej zajęć komputerowych i informatyki.

 

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz