Aktualności

Dyrektorze, czy wiesz, jak wygospodarować dodatkowe środki dla Twojej szkoły?

Dyrektorze, czy wiesz, jak wygospodarować dodatkowe środki dla Twojej szkoły?

01.06.2015

W szkołach powoli zaczynają zapadać decyzje związane z wyborem podręczników. Dyrektorzy po raz pierwszy stają przed nowym zadaniem. Ich rolą jest zamówienie wybranych przez zespoły przedmiotowe podręczników, na zakup których szkoły otrzymują dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– To nowa sytuacja, która sprawia, że warto przeanalizować różne możliwości – wyjaśnia Agata Bartkowska z Operonu. – Kwota dotacyjna jest stała, jednak w zależności od wyboru dokonanego przez dyrektora zakup podręczników może pochłonąć cały budżet lub tylko jego część. Wynika to z faktu, że wydawnictwa oferują swoje podręczniki w różnych cenach – dodaje. 

Przy wyborze podręczników i innych materiałów edukacyjnych MEN nie nałożyło na szkoły żadnych ograniczeń, oprócz wysokości kwoty dotacji celowej. Proponowana przez Operon sugerowana cena dotacyjna podręcznika na cały rok to 12 zł w szkole podstawowej i 14 zł w gimnazjum. Takie rozwiązanie umożliwia nauczycielom i dyrektorom dowolność i swobodę podczas kompletowania zestawu podręczników dla uczniów klas IV szkoły podstawowej i I gimnazjum. 

Wybór podręczników Operonu w sugerowanej cenie dotacyjnej sprawia, że z dotacji MEN zostaną wolne środki finansowe. Dyrektor może przeznaczyć je na zakup m.in. drukarki, papieru, tonerów itp. Konkretne cele, na jakie można wydatkować te środki, wynikają z przepisów prawa. 

Aby ułatwić dyrektorom optymalne wykorzystanie kwoty dotacji MEN na podręczniki oraz na wyposażenie szkoły, powstał w internecie kalkulator dotacji. Przelicza on ceny dotowanych podręczników i wskazuje wolne środki, za które dyrektor szkoły może kupić dodatkowe wyposażenie placówki. Kalkulator prezentuje ofertę największych wydawców podręczników i automatycznie proponuje najtańszy zestaw podręczników. Dyrektor może go jednak dowolnie edytować. 

Więcej o serwisie: http://kalkulatordotacji.pl/

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz