Aktualności

Dni wolne z tytułu wychowywania dziecka a praca nauczyciela

Dni wolne z tytułu wychowywania dziecka a praca nauczyciela

14.03.2016

Mimo że w polskim prawodawstwie od dawna istnieje prawo do dni wolnych od pracy z tytułu wychowywania dziecka do 14. roku życia, to jednak często pojawiały się wątpliwości co do zakresu wykorzystania tej możliwości przez nauczycieli.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej przedstawiło własne stanowisko w tej sprawie. W wyjaśnieniu pojawiła się informacja, że każdemu pracowników, w tym również nauczycielowi „wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wynika to z art. 188 ustawy Kodeks pracy, którego nowelizacja obowiązuje od 2 stycznia 2016 r.”.

W ciągu roku nauczycielowi przysługuje prawo do zwolnienia w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym, przy czym istnieje też możliwość wykorzystania zwolnienia w wymiarze godzinowym. W takim przypadku godziny powinny być rozliczane zgodnie z ośmiogodzinnym wymiarem czasu pracy –­ nie ma w takiej sytuacji znaczenia, ile rzeczywiście godzin było wpisanych w danym dniu w planie zajęć nauczyciela. Należy przy tym pamiętać, że o tym, w jaki sposób chcemy wykorzystać zwolnienie, należy zdecydować podczas składnia pierwszego wniosku o jego udzielenie w danym roku.

Więcej na ten temat znajdą Państwo TUTAJ.

Przydatny artykuł?Nie

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz