Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli
22.04.2009
Dnia 21 kwietnia 2009 r. odbyła się w sejmie debata na temat projektu ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejszą emeryturę.
Świadczenia kompensacyjne mają być formą rekompensaty dla tej grupy zawodowej za nieumieszczenie jej w wykazie prac uprawniających do emerytur pomostowych.
Projekt ustawy zakłada, że świadczenie to ma być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ma wzrastać w kolejnych latach kalendarzowych, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nauczyciele będą mogli przechodzić na świadczenia kompensacyjne do 2032 roku.
Nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne będą mogli zarabiać dodatkowo na takich samych zasadach, jak wszyscy wcześniejsi emeryci i renciści. W przypadku podjęcia jednak pracy w szkole lub przedszkolu, prawo do takiego świadczenia zostanie zawieszone, bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu.
Zgodne z projektem, wysokość świadczenia kompensacyjnego ma wynosić 80 proc. wysokości emerytury pomostowej.
Podczas debaty PO, PiS i PSL zgłosiły poprawki do projektu ustawy i została ona z powrotem skierowana do dalszych prac w sejmowych komisjach edukacji i polityki społecznej.
Brak komentarzy