Przedłużanie stażu po 1 września 2022 r.
Odpowiada
03.11.2022
Dariusz Skrzyński
Prawnik
Pytanie:
Z dniem 1 września 2019 rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego powinnam go zakończyć 31 maja 2022r. jednak 11 sierpnia 2021r. poszłam na zwolnienie lekarskie do 22 października 2021r. 23 października 2021r. urodziłam dziecko i przebywałam na urlopie macierzyńskim. Do zakończenia stażu pozostało mi 9 miesięcy do pracy wracam 1 września 2022r. przerywając urlop macierzyński. Czy awans przedłuża mi się o ten czas, który mnie nie było to znaczy zwolnienie lekarskie oraz urlop macierzyński? Bardzo proszę o informację jak to policzyć oraz czy wliczamy w ten czas wydłużający okresu stażu również miesiąc lipiec i sierpień?
Odpowiedź:
Nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
A to oznacza, że stosujemy przepisy Karty Nauczyciela dotyczące przedłużania stażu obowiązujące do 31 sierpnia 2022 r., a konkretnie art. 9d ust. 5, ust. 5a Karty Nauczyciela. Karta Nauczyciela dzieli nieobecności wpływające na termin zakończenia stażu na dwie grupy. Do pierwszej grupy należą nieobecności w pracy z powodu:
- pozostawania w stanie nieczynnym,
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby (zwolnienia lekarskie),
- zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (np. opieka na dzieckiem, czy opieka nad dzieckiem w zw. z COVID) lub
- urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem
(art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela)
Wskazane nieobecności przedłużą staż wyłącznie wtedy, gdy trwały nieprzerwanie dłużej niż miesiąc. Gdy jednak nieprzerwana nieobecność przekroczy rok – nauczyciel musi odbyć staż od nowa w pełnym wymiarze.
Karta Nauczyciela nie wskazuje w jaki sposób liczyć terminy w awansie zawodowym, w związku z tym należy odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). W związku, że nieobecność w czasie trwania stażu ma być nieprzerwana, na termin zakończenia stażu wpłyną nieobecności które trwały nieprzerwanie do dnia, który datą lub nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego).
Druga grupa nieobecności wpływających na termin zakończenia stażu dotyczy urlopów związanych z rodzicielstwem. W tym przypadku nieobecność w pracy z powodu korzystania z:
- urlopu macierzyńskiego,
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopu rodzicielskiego lub
- urlopu ojcowskiego
- spowoduje, że staż ulegnie przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności (art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela).
W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy łącznie ze wszystkich przyczyn wpływających na termin zakończenia stażu (a więc z obu grup) jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela).
Na termin zakończenia stażu wpłyną jedynie te nieobecności, które przypadły w planowanym okresie jego realizacji. Nauczyciel musi po powrocie do pracy zrealizować jedynie brakujący okres stażu a nie cały okres nieobecności.
Przedłużenie stażu nauczyciela na kolejny stopień awansu zawodowego zwykle naliczany jest już od 1 czerwca, tj. dnia następującego po dniu, w którym staż miał się zakończyć. Jeżeli jednak nieobecność nauczyciela w pracy trwa także po 31 maja, staż należy przedłużyć od dnia powrotu nauczyciela do pracy.
W kontekście przedstawionego stanu faktycznego i w związku z powyższymi regulacjami należy dokonać następujących ustaleń. Dyrektor powinien przedłużyć staż o okres zwolnienia lekarskiego (11.08.-22.10.2021 r.), urlopu macierzyńskiego (20 tygodni). Jeżeli po tym okresie nieobecności korzysta Pani z urlopu uzupełniającego wypoczynkowe to wchodzi do okresu stażu. Urlop wypoczynkowy zawsze jest okresem stażu.
Podstawa prawna:
- 9d ust. 5 i ust. 5a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1762) – w wersji obowiązującej do 31 sierpnia 2022 r. ,
- 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.),
- 11 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).
Brak komentarzy