Wykaz lektur w gimnazjum od roku szkolnego 2009/2010
Odpowiada
09.10.2009
Jak polonista powinien odczytać zapis w podstawie programowej dla gimnazjum dotyczący lektur, jeśli przy danym autorze i tytule nie ma gwiazdki?
Czy taki tekst jest obowiązujący? Tak jest przy Mickiewiczu − z gwiazdką są
Wykaz lektur obowiązujących w gimnazjum określa w załączniku nr 4 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DzU z 2009 r. nr 4, poz. 17).
Co do zasady w każdym roku szkolnym w gimnazjum należy realizować w
całości nie mniej niż
5 pozycji książkowych (może być ich więcej). Oprócz nich mają być poznawane wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości. Ich liczba nie jest z góry określona.
Nie można natomiast pominąć autorów i utworów oznaczonych gwiazdkami. Są to pozycje
obowiązkowe. Należą do nich:
- wybrane fraszki oraz trzy wskazane treny (V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego,
- wybrane bajki Ignacego Krasickiego,
-
-
- wybrana powieść Henryka Sienkiewicza
Pozostałe tytuły stanowią propozycje dla nauczyciela, który spośród nich będzie musiał wybrać określoną. Należą do nich, niewątpliwie,
Większość tekstów ma być poznanych w całości, jednak niektóre mogą być omawiane w
części.
Wybór utworów, które mogą być realizowane w części należy do nauczyciela. To on wie, na ile jego uczniowie są dostatecznie dojrzali intelektualnie, aby zmierzyć się z tymi dziełami w całości.
Teksty kultury dobierane są przez nauczyciela ze spisu lektur określonych w podstawie programowej. Nauczyciel wybierając lektury w danym roku szkolnym, powinien tak skomponować listę, aby ich lektura służyła realizacji wymagań zapisanych w podstawie programowej.
Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.
Brak komentarzy