Rada pedagogiczna w czasie ferii
Odpowiada



PYTANIE



Czy dyrektor szkoły może kazać przyjść nauczycielom w ferie zimowe na radę pedagogiczną?




ODPOWIEDŹ



Zgodnie z art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela – Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku (DzU z 2006 r., Nr 97, poz. 674) nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie ferii następujących czynności:


1) przeprowadzanie egzaminów,


2) prace związane z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku,


3) opracowywanie szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym.


Przy czym powyższe czynności nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.



Dyrektor szkoły ma zatem prawo nakazać przyjście do pracy nauczycielowi w ferie, ale tylko w określonym celu.


W przedstawionym wypadku punkt pierwszy ust. 2 nie wchodzi w rachubę, ponieważ egzaminy to nie rada pedagogiczna. Punkt drugi również nie, ponieważ są to ferie zimowe, w związku z czym nie omawia się w tym okresie spraw dotyczących zakończenia roku czy rozpoczęcia nowego. Zatem
w rachubę wchodzi jedynie rada pedagogiczna szkoleniowa. Jeśli więc nauczyciel został zobowiązany do obecności na radzie w okresie ferii, to wyłącznie w celach doskonalenia zawodowego. Do tego dyrektor w świetle Karty Nauczyciela ma prawo. Natomiast jeśli rada ma inny charakter, to tym samym Karta Nauczyciela nie jest przestrzegana, np. jeśli ma to być rada pedagogiczna analityczna, podsumowująca pierwszy semestr, to dyrektor powinien ją zorganizować w okresie zajęć szkolnych.



Wojciech Melosik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 62.

Komentarze

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz