Potrącenie wynagrodzenia nauczyciela za okres strajku
Odpowiada



PYTANIE



Nauczyciel uczestniczył w strajku w maju 2007 roku. W związku z odmową poprowadzenia zajęć dydaktycznych, które wynikały z planu, dyrektor potrącił mu z pensji 1/72 oraz 1/168 za nieprzepracowaną godzinę. Czy dyrektor miał takie prawo?




ODPOWIEDŹ



Dyrektor miał prawo do potrącenia nauczycielowi wynagrodzenia za nieprzepracowane godziny zajęć z powodu udziału w strajku na podstawie art. 80 kodeksu pracy. Kodeks ten stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią. Przepisy prawa nie przewidują wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy z powodu udziału w strajku. Jedynie wewnętrzne przepisy większych związków zawodowych zawierają postanowienia o rekompensacie utraconych z powodu udziału w strajku zarobków z funduszu strajkowego.


Bogumił Soczyński



radca prawny

Komentarze

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz