Podział roku na semestry
Odpowiada
19.04.2011
Ile semestrów musi być w szkole – chodzi o trzyletnie liceum ogólnokształcące? 2. Czy możliwe jest przejście na jednosemestralny rok szkolny?
Podział roku szkolnego na semestry występuje w szkołach policealnych i w szkołach dla dorosłych.
W pozostałych typach szkół, w tym w trzyletnim liceum ogólnokształcącym, jest obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku klasyfikacji śródrocznej, stąd w języku potocznym utożsamia się organizację roku szkolnego i w tych szkołach z podziałem na semestry.
Z zapisów rozporządzenia w sprawie oceniania i klasyfikowania wynika, że szkoły przeznaczone dla młodzieży mogą dokonywać częściej niż raz w roku klasyfikacji śródrocznej i wtedy rok szkolny będzie podzielony na tzw. okresy. Nie mogą z niej natomiast zrezygnować, czyli nie jest możliwe „przejście na jednosemestralny rok szkolny”.
Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego muszą być określone w statucie szkoły
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (DzU z 2007 r. nr 83, poz. 562, z późn. zm.).
§ 3. 1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego. (...)
3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych; (...)
5) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3;
4. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.
§ 11. 1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia oraz ustaleniu – według skali określonej w statucie szkoły – śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. (...)
3. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły. (...)
8. W szkołach policealnych zachowania nie ocenia się. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych według skali, o której mowa w § 13 ust. 2, ustala się po każdym semestrze.
§ 23. 4. W szkole dla dorosłych oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych według skali, o której mowa w § 13 ust. 2, ustala się po każdym semestrze. Oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych stanowią podstawę do promowania słuchacza na semestr programowo wyższy lub ukończenia przez niego szkoły.
5. W szkole dla dorosłych słuchacz jest promowany po każdym semestrze.
Bożena Kula – nauczyciel konsultant Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej i Doradztwa Metodycznego w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Brak komentarzy