Koniec roku szkolnego – nowy projekt, nowe terminy
01.08.2016
Koniec roku szkolnego – najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Taką zmianę proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt noweli rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego trafił do konsultacji publicznych i opiniowania.
Zmiana terminu zakończenia roku szkolnego
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. To oznacza, że uczniowie mogą udać się na wakacje najwcześniej 24 czerwca – tak było w tym roku, a najpóźniej 30 czerwca. Zgodnie z projektowanym brzmieniem § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca.
Czas realizacji zajęć zostanie skrócony o kilka dni
Jeżeli zmiana wejdzie w życie, to najwcześniej koniec roku może nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. Zatem w praktyce rok szkolny będzie trochę krótszy. Skrócenie tego czasu nie będzie jednak miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ponadto „skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół” – napisano w uzasadnieniu.
Skąd taka zmiana?
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca”.
Koniec roku szkolnego 2016/2017
Jeżeli zmiana zostanie wprowadzona, będzie to oznaczać, że w najbliższym roku szkolnym 2016/2017 zakończenie zajęć wypadnie w piątek 23 czerwca, czyli na tydzień wcześniej niż wynikałoby to z obecnie obowiązujących przepisów.
Kolejna modyfikacja zawarta w opisywanym projekcie dotyczy dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które można było ogłosić w dniach przeprowadzania sprawdzianu szóstoklasisty. W związku z likwidacją sprawdzianu rezygnuje się z tej możliwości.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2016 r.
Podstawa prawna: projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (projekt z 7 lipca 2016 r.), legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12287475
Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego
Dziękuje serdecznie Pani Minister. Uważam że to świetny pomysł,. Jestem nauczycielem klas 1-3 i często borykam się z dylematem zwolnienia ucznia gdy rodzice chcą jechać w czerwcu na wczasy – argument: bo jeszcze taniej. Bardzo mi to pomoże.