Dzienniczek nauczyciela
21.12.2010
Ile tak naprawdę pracuje nauczyciel? Badanie czasu pracy nauczyciela ruszy najprawdopodobniej po feriach zimowych. Wykorzystywane w nim będą wywiady, ankiety oraz dzienniczki, w których nauczyciele będą zapisywać każde 5 minut swojej pracy.
Kontrolą czasu pracy nauczycieli zajmie się w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej Instytut Badań Edukacyjnych.
IBE na początku przeprowadzi wywiady grupowe z około 200 nauczycielami na temat czasu i warunków ich pracy. Następnie ponad 7 tysięcy nauczycieli odpowie na zadane w ankietach pytania. Na koniec 400 nauczycieli dostanie specjalne dzienniczki, w których będą musieli notować każde pięć minut swojej pracy w wyznaczonych im przez prowadzącego badanie dniach (trzech w ciągu semestru).
Monika Karwat, rzeczniczka IBE poinformowała, że wszyscy badani zostaną dokładnie przeszkoleni, jak wypełniać dzienniczki.– To pierwsze w Polsce tego typu kompleksowe badanie na reprezentatywnej próbie. Ma dostarczyć nie tylko surowych danych, ale również pomóc zrozumieć, jak czas i warunki pracy nauczyciela przekładają się na jego życie zawodowe oraz prywatne. Czy i jak da się godzić jedno z drugim i jakie mogą z tego powodu wynikać problemy – mówi rzeczniczka (cyt. za www.gazeta.pl) .Rzeczniczka IBE uspokaja, że badanie nie ma na celu wskazania leniwych pedagogów. Ma ono ukazać obraz pracy nauczycieli – również samym nauczycielom. Przypomina, że związki zawodowe, które zaakceptowały jego metodologię, są zadowolone z planowanego badania.
Można spotkać się z opinią, że polscy nauczyciele pracują najmniej ze wszystkich pedagogów w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polscy pedagodzy spędzają przed tablicą 513 godzin rocznie, podczas gdy średnia dla państw OECD to 786 godzin.Niewykluczone, że wyniki badań, które poznamy na przełomie 2011/2012 roku, przyczynią się do zmian w Karcie Nauczyciela.
Brak komentarzy