Zmiany w szkolnictwie
05.07.2011
Najnowszy pomysł Katarzyny Hall na reformę sieci placówek edukacyjnych zakłada łączenie szkół podstawowych w grupy z przedszkolami oraz gimnazjów z liceami.
To tylko jedna z propozycji przedstawionych w dokumencie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Konsolidacja zasobów oświatowych”. Dzięki planowanym zmianom samorządy skuteczniej i efektywniej będą prowadzić politykę oświatową
Przede wszystkim omawiana konsolidacja ma złagodzić skutki niżu demograficznego. Zgodnie z szacunkami MEN, to likwidacja co trzeciego gimnazjum i co trzeciej szkoły ponadgimnazjalnej. Zatem poruszany problem jest poważny – dotyczy 5 milionów uczniów, 600 tysięcy nauczycieli oraz ponad 30 tysięcy szkół i ich organów prowadzących. Kolejną korzyścią projektowych zmian będzie poprawa jakości kształcenia, które wesprą nowo utworzone instytucje.
Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN powiedział, że jest to prezentacja pomysłów, nad którymi trwa dyskusja. Ma ona doprowadzić do stworzenia możliwości prawnych grupowania szkół tak, by niczego nie narzucać samorządom.
Łączenie edukacji przedszkolnej z podstawową, kilku podstawówek w zespoły oraz placówek gimnazjalnych w grupy ze szkołami ponadgimnazjalnymi ma zaradzić likwidacji małych szkół.
Natomiast placówki edukacyjne dostałyby do wykonania nowe zadania: przedszkola – diagnozowanie przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – doradzanie w sprawach dalszej edukacji i wyboru zawodu.
Brak komentarzy