Dni wolne w nowym roku szkolnym
01.09.2015
W tym roku pierwszy dzwonek w polskich szkołach zabrzmi dokładnie 1 września. Resort przygotował wiele zmian dla uczniów, nauczycieli i rodziców – od wprowadzenia możliwości opisowego oceniania, poprzez zmianę sposobu wystawiania ocen z WF-u, aż po brak śmieciowego jedzenia w szkolnych sklepikach. To także kolejny rok z sześciolatkami w pierwszych klasach oraz z darmowym podręcznikiem, tym razem dostępnym także na wyższych etapach edukacyjnych. MEN przedstawił również kalendarz na nowy rok szkolny. Kiedy czekają nas dni wolne, a kiedy egzaminy?
Pierwsza przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do końca roku. Ferie zaczną się 18 stycznia w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Ostatnia przerwa zimowa zakończy się 28 lutego.
Wiosną czeka nas kolejna, prawie tygodniowa przerwa. Świąteczne dni wolne rozpoczną się 24 i potrwają do 29 marca.
Drugi semestr roku szkolnego to czas testów sprawdzających wiedzę uczniów na różnych etapach edukacyjnych. Szóstoklasiści napiszą swój sprawdzian 15 kwietnia, a gimnazjaliści zmierzą się z egzaminami w dniach 18–20 kwietnia. Maturalny miesiąc rozpocznie się tuż po zakończeniu długiego majowego weekendu, czyli 4 maja, i potrwa do 27 maja. Ostatnie pisemne egzaminy odbędą się 24 maja. Pełen harmonogram egzaminów jest dostępny na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dyrektorzy szkół muszą także zadecydować o tzw. dodatkowych dniach wolnych w trakcie roku. Maksymalnie dla szkół podstawowych, zasadniczych zawodowych, policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i ustawicznego limit wynosi 6 dni. W gimnazjach jest ich 8. Najwięcej, bo 10 dni, jest do dyspozycji w liceach, technikach oraz technikach uzupełniających.
Rok szkolny ma się zakończyć 24 czerwca.
Brak komentarzy