Zmiany w kwalifikacjach nauczycieli
Odpowiada
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Od września przyszłego roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pedagogów, którzy nie posiadają tytułu magistra. Sama ukończyłam na razie I etap studiów (w 2014 r.), czyli studia licencjackie Tytuł magistra uzyskam dopiero w 2017 roku. Aktualnie pracuję w świetlicy szkolnej. Czy będą mogła nadal tam pracować (pierwszy rok po wejściu w życie przepisów) bez tytułu magistra?

Odpowiedź:

Od 1 września 2016 r. wchodzą w życie zmiany w kwalifikacjach nauczycieli. Z założenia jednak przepisy te mają zastosowanie do osób, które dopiero będą ubiegały się o zatrudnienie w oświacie. Nauczyciele, którzy są już zatrudnieni w szkołach i przedszkolach, nie będą mieli obowiązku uzupełniać kwalifikacji. Skoro tytuł licencjata uzyskała Pani w 2014 r., to zapewne jeszcze według starych standardów.

Dopiero w roku akademickim 2014/2015 pierwsi absolwenci ukończą studia pierwszego stopnia realizowane na podstawie nowych standardów. Właśnie te osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia (licencjackie) według nowych standardów, czyli przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, zachowują kwalifikacje do nauczania w tych placówkach do 31 sierpnia 2020 r. Po tym okresie konieczne będzie posiadanie kwalifikacji na poziomie studiów magisterskich.

W Pani wypadku nie trzeba będzie uzupełniać kwalifikacji, pod warunkiem, że 1 września 2016 r., czyli w dniu wejścia w życie nowych regulacji, będzie Pani zatrudniona w szkole lub przedszkolu. Z przepisów przejściowych wynika bowiem, że nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie nowych regulacji, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (§ 29 pkt 1 projektu rozporządzenia).

Komentarze

  1. Czy nauczyciel posiadający dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, bez tytułu licencjata, może nadal pracować w szkole po wejściu nowego rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji nauczycieli ?

Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz