Rozwiązanie umowy w trakcie urlopu zdrowotnego
Odpowiada
Dariusz Skrzyński

Prawnik

Pytanie:

Jestem nauczycielem na urlopie zdrowotnym. Czy w trakcie urlopu mogę rozwiązać stosunek pracy?

Odpowiedź:

Tak. Zarówno nauczyciel i dyrektor może rozwiązać umowę wskutek złożonego wypowiedzenia. Oczywistym jest że nauczyciel może rozwiązać umowę ze szkołą, również w trakcie urlopu zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze następuje to ze skutkiem na koniec roku szkolnego, czyli 31 sierpnia (art. 27, art. 20 Karty Nauczyciela). Jeżeli nauczyciel potrzebuje wcześniej rozwiązać umowę niż 31 sierpnia to może to zrobić za zgodą dyrektora. Składa propozycje rozwiązani umowy do dyrektora, a dyrektor wyraża na nią zgodę (tzw. porozumienie zmieniające). Jeżeli chodzi o wypowiedzenie umowy przez dyrektora w czasie urlopu zdrowotnego nauczyciela, to formalnie jest to możliwe. Sąd Najwyższy Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 26 czerwca 2013 r. (I PZP 1/13) stwierdził, że w przypadku konieczności zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych, art. 41 Kodeksu pracy nie ma w ogóle zastosowania, tak do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę na czas nieokreślony. Powyższa uchwała, mimo że postawiła tezę generalną o niestosowaniu art. 41 Kodeksu pracy do nauczycieli, dotyczyła stanu faktycznego, w którym zwolniony został nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia.  

Podstawa prawna:

  • art. 23 i art. 27 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz