Przerwa w odbywaniu stażu
Odpowiada



PYTANIE



Jestem nauczycielem kontraktowym. Obecnie odbywam staż na nauczyciela mianowanego powinien się skończyć w maju tego roku.


Jednak będzie on wydłużony o czas zwolnienia w okresie ciąży (5 miesięcy) oraz urlop macierzyński i wypoczynkowy, czyli powinnam zakończyć go w przyszłym roku. Mam jednak problem − zanim rozpoczęłam staż upłynęły dwa lata od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, ale tylko rok przepracowałam w szkole. Czy w związku z tym powinnam przerwać staż i rozpocząć go od nowa?








ODPOWIEDŹ



Zgodnie z art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela, nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego
po przepracowaniu w szkole co najmniej
dwóch lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Wynika z tego, że do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego, nauczyciel musi przepracować minimum dwa lata w szkole od chwili uzyskania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego. Przerwa w pracy pedagogicznej nie będzie się w tym wypadku wliczała do tego okresu.


Rozpoczynając staż na stopień nauczyciela mianowanego, nie spełniała Pani wskazanych wymogów ustawowych, a więc staż ten rozpoczęła Pani bezprawnie.


Mając na uwadze powyższe, moim zdaniem, będzie musiała Pani rozpocząć staż od początku.



Adam Balicki – pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Komentarze

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz