Forma zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego
Odpowiada
Dariusz Skrzyński

Prawnik

PYTANIE
Dzień dobry, w sierpniu tego roku uzyskałam stopień nauczyciela dyplomowanego. Od września będe miała pełny etat, jaką umowę o pracę powinnam otrzymać. Na czas nieokreślony, czy na podstawie mianowania? I jaka jest różnica między tymi zapisami? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź. Lidia Miętkiewicz

ODPOWIEDŹ

Umowa powinna być zawarta na podstawie mianowania, chyba, że zaistniały potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela wtedy wyjątkowo może być zawarta umowa na czas określony.

Uzasadnienie:

Z nauczycielem dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela), jeżeli m.in. istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Jeżeli nie ma godzin na pełny etat istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego na podstawie umowy  o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Z kolei w przypadku w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z nauczycielem dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Podstawa prawna:

  • 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.).

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz