Dodatkowe zajęcia w przedszkolu
Odpowiada
12.12.2008



PYTANIE



Czy to prawda, że od tego roku szkolnego nie można w przedszkolach przeprowadzać dodatkowych zajęć, na przykład języka angielskiego, gimnastyki czy rytmiki w godzinach między 8:00 a 13:00, ponieważ wtedy powinno się realizować podstawę programową, w której wspomniane zajęcia się nie mieszczą?


Dodam jeszcze, że zajęcia te są dodatkowo opłacane przez rodziców. Gdzie mogę znaleźć regulacje prawne na ten temat?








ODPOWIEDŹ



W tym przypadku warto przeanalizować przede wszystkim następujące akty prawa oświatowego zewnętrznego:


– Ustawę z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (art. 6);


– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (§ 6 i § 10 załącznika nr 1 – DzU, Nr 61, poz. 624);


– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół – DzU, Nr 51, poz. 458 z późn. zm.)


Ponadto należy uwzględnić akty prawa wewnętrznego i opracowane przepisy wewnętrzne, takie jak:


– statut przedszkola;


– ramowy rozkład dnia;


– szczegółowy rozkład dnia.


Z ww. przepisów prawa oświatowego wynika, iż należy przeznaczyć
na realizację podstawy programowej (zajęcia obowiązkowe)
w przedszkolu minimum 5 godzin dziennie z dziennego czasu pracy przedszkola (patrz § 10 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół). Zajęcia obowiązkowe w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego są bezpłatne (art. 6 Ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty). Zgodnie z ramowym statutem publicznego przedszkola praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza jest prowadzona na podstawie programu wychowania przedszkolnego. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut. Na wniosek rodziców w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe niezależnie od obligatoryjnie realizowanej podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:


– dla dzieci w wieku 3–4 lat – około 15 minut,


– dla dzieci w wieku 5–6 lat – około 30 minut.



Zajęcia dodatkowe realizuje się poza 5-godzinnym czasem pracy przeznaczonym na zajęcia obowiązkowe.







Organizacja pracy przedszkola


Organizację pracy przedszkola określa
ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów). Na podstawie „ramówki” nauczyciel dla prowadzonego przez siebie oddziału ustala indywidualnie
szczegółowy rozkład dnia zindywidualizowany dla każdego oddziału, uwzględniający potrzeby i zainteresowania dzieci.



Szczegółowy rozkład dnia powinien określać:


– liczbę godzin zajęć dziennie przeznaczoną na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego (minimum 5 godzin dziennie),


– liczbę zajęć dodatkowych (zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych), realizowanych na wniosek rodziców.


Zajęcia dodatkowe ustalane przez dyrektora przedszkola mogą odbywać się w godzinach od 8:00 do 13:00 lub później, w zależności od szczegółowego rozkładu dnia.



Lucyna Gromiec – konsultant w Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty i Doradztwa Metodycznego Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach; prowadzi szkolenia dla kierowniczej kadry oświatowej, rad pedagogicznych, nauczycieli oraz wychowawców; współautorka projektu edukacji prawnej społeczności szkolnej, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Administracji Publicznej, ekonomista.

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Wszystkie przepisy zmieniają się bardzo szybko, człowiek czasem sam nie wie o co chodzi. Ja na szczęście pracuje w kilku przedszkolach, w których są rewelacyjne Panie dyrektor i zawsze wszystko na bieżąco ogarniają 🙂 Ostatnio nawet dostałam propozycje żeby prowadzić dodatkowe zajęcia z rytmiki. Stwierdziłam, że to świetna sprawa wiec podjęłam studia podyplomowe na WSKZ-ecie na kierunku rytmika i muzykoterapia w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Te dodatkowe godziny są rewelacyjne, dzieciaki uwielbiają zajęcia, a ja mogę więcej czasu spędzać z maluchami.

Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz