Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela na emeryturze
Odpowiada
Marta Handzlik

Prawnik

PYTANIE

Czy nauczycielowi na emeryturze przysługuje dodatek mieszkaniowy?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 54 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674, z późn. zm., ostatnie DzU z 2009 r. nr 213, poz. 1650) nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła.

Nauczycielowi, o którym mowa wyżej, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość dodatku może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Nauczyciel po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zachowuje prawo do zajmowania mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty, pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Z przepisów prawa oświatowego wynika, iż nauczyciel po przejściu na emeryturę zachowuje prawo do lokalu mieszkalnego, natomiast nie ma już prawa do dodatku mieszkaniowego. Wyjątkiem będą tu nauczyciele emeryci, którzy prawo do dodatku mieszkaniowego nabyli przed rokiem 1992r., a więc przed nowelizacją Karty Nauczyciela.

Marta Handzlik – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, autorka publikacji z zakresu finansów w oświacie.

Komentarze

Brak komentarzy
Sonda

Czy przypadła Państwu do gustu nowa odsłona "Oświaty i Prawa"?

Stale się rozwijasz i szukasz nowych inspiracji?

Sprawdź ofertę NOE!

To największy w kraju ośrodek rozwijający kluczowe kompetencje nauczycieli


Zobacz
Poznaj naszą ofertę dla nauczycieli
Zobacz